Board Members

On the Board, there are currently 13 judicial members, including the Chairperson and Deputy Chairperson, four full-time members, and 13 community members. The Secretary to the Department of Justice and Regulation is also a member of the Board.

Chairperson
Deputy Chairperson
Full-time members
Judicial members
Community members
Secretary, Department of Justice and Regulation

Chairperson

His Honour Peter Couzens

  • Retired Judge of the County Court, President of the Children’s Court of Victoria
  • Appointed to the Board as Chairperson from 9 June 2015

Deputy Chairperson

His Honour Frank Shelton

  • Retired Judge of the County Court
  • Appointed to the Board as Deputy Chairperson from 17 December 2013
  • Appointed as Chairperson of the Detention and Supervision Order Division from 3 April 2014

Full-time members

Stephen Farrow

  • Appointed to the Board from 11 November 2013
  • Appointed as member of the Detention and Supervision Order Division from 11 November 2013

Dr David Curnow

  • Appointed to the Board from 18 May 2014
  • Appointed as member of the Detention and Supervision Order Division from 18 May 2014

Nafsika Sahinidis

  • Appointed to the Board from 30 January 2017
  • Appointed as member of the Detention and Supervision Order Division from 30 January 2017

Judicial members

Her Honour Judge Susan Pullen

  • Judge of the County Court
  • Appointed to the Board from 6 November 2013
  • Appointed as member of the Detention and Supervision Order Division from 7 April 2014

His Honour Robert Kumar

  • Retired Deputy Chief Magistrate
  • Appointed to the Board from 13 December 2011
  • Appointed as member of the Detention and Supervision Order Division from 7 April 2014

His Honour Gregory Connellan

  • Magistrate
  • Appointed to the Board from 10 December 2013

His Honour David Fanning

  • Magistrate
  • Appointed to the Board from 10 December 2013
  • Appointed as member of the Detention and Supervision Order Division from 15 May 2014

His Honour Franz Holzer

  • Magistrate
  • Appointed to the Board from 10 December 2013
  • Appointed as member of the Detention and Supervision Order Division from 2 June 2016

His Honour Gregory MacNamara

  • Magistrate
  • Appointed to the Board from 10 December 2013
  • Appointed as member of the Detention and Supervision Order Division from 15 May 2014

His Honour Ronald Saines

  • Magistrate
  • Appointed to the Board from 10 December 2013

His Honour John Doherty

  • Retired Magistrate
  • Appointed to the Board from 29 October 2014

His Honour Alan Spillane

  • Retired Magistrate
  • Appointed to the Board from 25 November 2013
  • Appointed as member of the Detention and Supervision Order Division from 1 January 2014

His Honour Louis Hill

  • Retired Magistrate
  • Appointed to the Board from 10 December 2013

Community members

Carmel Arthur

  • Victim of crime and campaigner for greater access to procedural justice for victims
  • Appointed to the Board from 2 December 2008
  • Appointed as member of the Detention and Supervision Order Division from 13 February 2014

Kieran Walshe APM

  • Former Deputy Commissioner of Victoria Police
  • Appointed to the Board from 5 February 2013
  • Appointed as member of the Detention and Supervision Order Division from 28 October 2013

Glenda Frost

  • President of Royal Victorian Association of Honorary Justices, experienced in company and tax law and accounting
  • Appointed to the Board from 17 December 2013
  • Appointed as member of the Detention and Supervision Order Division from 13 February 2014

Peter Harvey

  • Former Detective Inspector of Victoria Police - Crime Department
  • Appointed to the Board from 17 December 2013
  • Appointed as member of the Detention and Supervision Order Division from 13 February 2014

Pamela White PSM

  • Retired public servant with extensive experience in human services
  • Appointed to the Board from 29 April 2014
  • Appointed as member of the Detention and Supervision Order Division from 1 January 2015

Dr Patricia Mehegan

  • Member of the Mental Health Tribunal, cross-cultural consultant
  • Appointed to the Board from 16 September 2014
  • Appointed as member of the Detention and Supervision Order Division from 1 January 2015

Claude Minisini

  • Chief Executive of a corporate issues management consultancy, former member of Victoria Police
  • Appointed to the Board from 16 September 2014
  • Appointed as member of the Detention and Supervision Order Division from 1 January 2015

Cr Jim Parke

  • Councillor, City of Boroondara, and practising lawyer
  • Appointed to the Board from 16 September 2014
  • Appointed as member of the Detention and Supervision Order Division from 13 February 2014

Aunty Pam Pedersen

  • Aboriginal community Elder from the Yorta Yorta nation, Elder representative for the Children’s Koori Court
  • Appointed to the Board from 16 September 2014

Geoff Wilkinson OAM

  • Retired senior crime journalist, member of the Sentencing Advisory Council, founder of Crime Stoppers Victoria
  • Appointed to the Board from 16 September 2014
  • Appointed as member of the Detention and Supervision Order Division from 1 January 2015

Nicole Burns

  • Member of the Administrative Appeals Tribunal, Migration and Refugee Division, DFAT consultant
  • Appointed to the Board from 23 September 2014
  • Appointed as member of the Detention and Supervision Order Division from 30 May 2016

Rosemary Lever

  • Former Deputy Chancellor of RMIT University, former CEO of the Children’s Protection Society
  • Appointed to the Board from 23 September 2014
  • Appointed as member of the Detention and Supervision Order Division from 1 January 2015

Mary Malone

  • A senior health administrator from South Australia and regional Victoria Appointed to the Board from 23 September 2014
  • Appointed as member of the Detention and Supervision Order Division from 1 January 2015

Secretary, Department of Justice and Regulation

Greg Wilson